Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΟΑΧ 69-87: Στα προημιτελικά τα κορίτσια του ΟΑΧ!

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, πανηγύρισαν τα κορίτσια του ΟΑ Χανίων, ύστερα από την νίκη επί του Κρόνου στον Αγ. Δημήτριο με 69-87 και για να βρεθούν στα ημιτελικά του θεσμού, θα πρέπει να περάσουν το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα (19/12).

Το σύνολο του Θανάση Σόφτση ανέβασε ρυθμούς μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο, με την διαφορά μάλιστα να φτάνει μέχρι και τους 16 πόντους υπέρ της χανιώτικης ομάδας (επιμέρους σκορ για τα Χανιά 24-9), περίπου ένα λεπτό πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο ΟΑΧ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο την διαφορά της αναμέτρησης, καθώς 02:58 πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 41-68, με την τελευταία περίοδο να ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η σκορ είχε ήδη ξεφύγει, χωρίς να υπάρχουν πολλά περιθώρια αντίδρασης από πλευράς Κρόνου.

Οι κορυφαίες για τον ΟΑΧ ήταν η Χάρις που σημείωσε 20 πόντους σε περίπου 20’ συμμέτοχης, με 18 (με 4 τρίποντα, 8 ασίστ) τελείωσε το παιχνίδι η Ροντρίγκεζ, ενώ στους 11 του ημιχρόνου έμεινε η Ντέλιτς. Διψήφια ήταν επίσης και η Οικονομάκη με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 36-51, 50-73, 69-87

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Νένα Νικολαΐδου): Πολιτοπούλου 18 (3), Φρέρη-Παναγιωτίδου 2, Τσιμπίδη, Γεωργακοπούλου 7 (1), Καλομιτσίνη 13 (1), Στεφανίδου 2, Γρηγοροπούλου, Μπλιθικιώτη 5, Τσάμη, Κουλούρη 6 (1), Γιαμπάνη 16 (1).

ΟΑ Χανίων (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Οικονομάκη 10, Λόγκαν 7, Σαλιάι, Ψυχογιού 3 (1), Φάρρου 2 (7 ριμπ.), Παπαδάκη 5 (1), Τσιχλάκη 7 (1), Ροντρίγκεζ 18 (4/9 τρ., 8 ασ., 2 κλ., 4 λ.), Ντέλιτς 11, Αργυροπούλου, Χάρις 20.