28/11/20211min1470

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΑΧ 72-65: «Λύγισαν» στο τέλος οι Χανιώτισσες

oax

<<Φρένο>> στο νικηφόρο σερί του ΟΑ Χανίων έβαλε ο ΠΑΣ. Το συγκρότημα του Θάνου Σόφτση, αν και μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν κοντά στο σκορ, δεν κατάφερε να <<δραπετεύσει>> με το τρίποντο από τα Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με 72-65 για την 5η αγωνιστική της Α1 των Γυναικών, ρίχνοντας το ρεκόρ του στο 2-2.

Η τελευταία περίοδος έμελλε να ήταν και καταστροφική για τον ΟΑΧ, καθώς εκτός από την αδυναμία να διαχειριστεί το υπέρ του +16 (28-44) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, οι 13 πόντοι που σκόραρε στο τέταρτο δεκάλεπτο καθόρισαν και το νικητή του παιχνιδιού. Η <<φτωχή>> συγκομιδή από πόντους των φιλοξενούμενων έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΣ να ανεβάσει την απόδοση του, με αποτέλεσμα να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (5:49 πριν από το τέλος του αγώνα) με 58-57. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες ήλεγξαν σχετικά εύκολα το παιχνίδι, με τις Χανιώτισσες να μην μπορούν να <<επιστρέψουν>> σε εκείνο το σημείο, σημειώνοντας με αυτόν τον τρόπο την δεύτερη τους ήττα στην σεζόν.

Κορυφαία για τον ΟΑΧ ήταν η Βικτόρια Χάρις με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, όλη τη δουλειά έκαναν η Σλιμ και η Κούπερ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λιότσιος-Τζιοπάνος Γ. (Καραδήμας)

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-36, 46-52, 72-65

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 13(3), Καλαμπάκου 3(1), Κούπερ 23, Χρηστάκη, Σλιμ 19(2), Μακέι 8(2), Πέρι 2, Δημητριάδου, Μαρίνη 1

ΟΑ Χανίων ear plus (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Αργυροπούλου, Σαλιάι, Κινγκ 6, Παπαδάκη, Μαυράκη, Τσιχλάκη 6, Οικονομάκη 2, Ροντρίγκεζ 16(3), Ντέλιτς 12(1), Φάρου, Χάρις 19 (15 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)