ΟΑΧ: Βαριά ήττα με 86-56 από τον ΠΑΟΚ

Βαριά ήττα γνώρισε ο ΟΑΧ με σκορ 86-56 από τον ΠΑΟΚ ο οποίος ήταν ασταμάτητος και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο πήρε διαφορά στο σκορ. Στην 3η περίοδο τα Χανιά αντέδρασαν μείωσαν την διαφορά όμως στο 4ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη παίρνοντας μάλιστα και την διαφορά κάτι που σημαίνει ότι θα έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το ματς

Φρενήρη ρυθμό είχε το πρώτο 10λεπτο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα μισά της περιόδου με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 10-7. Με 3ποντο της Τσαβώνη ο δικέφαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στη συνέχεια με 7 πόντους για το 14-7.

Τρίποντο της Τζάκσον για να μειώσει ο ΟΑΧ ξανά σους 4 πόντους. Δίποντο από την Μπίν και το σερί ανέβηκε στο 5-0 για να φτάσει ξανά σε απόσταση βολή το συγκρότημα του Λευτέρη Θεοδωράκη. Ένα μπλακ –άουτ στην επίθεση έδωσε πάλι την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα 6 πόντων 20-14. Δυο βολές τις Τζάκσον και ένα καλάθι της ασταμάτητης Μάντεν διαμόρφωσαν το 22-16 που ήταν και το αποτέλεσμα της 1ης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο και στο ξεκίνηαμ του ο ΠΑΟΚ διεύρυνε ακόμη περισσότερο την διαφορά φτάνοντας στην σε διψήφιο 27-16 8:50 πριν το ημίχρονο. Καλάθι της Τζάκσον το πρώτο για την περίοδο έριξε την διαφορά στους 9. Το ματς εξακολουθούσε να έχει γρήγορο ρυθμό με την ομάδα του Μασλαρινού με 3ποντο της Καρλάφτη  στα μισά της περιόδου και καλάθι στον αιφνιδιασμό της Μάντεν να στέλνει ξανά την διαφορά στο +11. Άμεσα τάιμ –άουτ από τον Λευτέρη Θεοδωράκη όμως στην επιστροφή η Χανιώτικη ομάδα δέχτηκε ένα ακόμη καλάθι για το +13 την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη την στιγμή στο ματς η οποία μεγάλωσε ακόμη περισσότερο με 3ποντο αυτή την φορά από την Ακλ για το 39-23.

Το σερί του ΠΑΟΚ «έσπασε» η Έρικα Μπιν με ένα καλάθι μέσα από την ρακέτα για το 39-25 όμως ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος έξω από την γραμμή των 3 πόντων και με νέο 3ποντο από τη Μάντεν διαμορφώθηκε το 42-25 2:50 πριν το τέλος της περιόδου.

Ασίστ Μάντεν καλάθι από την Λέξα νέο λάθος από τον ΟΑΧ στην επίθεση και η διαφορά πλέον να μεγαλώνει με καθώς η Μάντεν με νέο καλάθι από μέση απόσταση έγαρψε το 46-25 για το +21. Νέο άστοχο σουτ για τον ΟΑΧ και ένα γκολ-φάουλ της Μάγιο και ένα ακόμη καλάθι έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +26 51-25.

Η Ψυχογιού μετά από ώρα σημείωσε 3ποντο όμως η απάντηση ήταν άμεση από την Λέξα. Καλάθι και φάουλ από την Μπιν έριξε την διαφορά στους 24 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με αυτό τον τρόπο στο 54-30 με τον ΠΑΟΚ να έχει πατήσει το γκάζι και τον ΟΑΧ αμυντικά να μην μπορεί να βρει το αντίδοτο κυρίως στην περιφέρεια.

Β ημίχρονο

Το πρώτο καλάθι στο 2ο μέρος σημείωσε η Στέφανι Μάντεν με ταμπλό για το 56-30 με την Μπιν να απαντάει με γκολ φάουλ για το 56-33. Σειρά της Ντράμοντ για να μεγαλώσει το σερί του ΟΑΧ στο 6-0 με το νέο καλάθι και φάουλ και στη συνέχεια ένα ακόμη καλάθι για το 8-0 και την διαφορά να πέφτει στους 18 κάτι που ανάγκασε τον Βασίλη Μασλαρινό τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Στην επιστροφή η Μάντεν με τον 17ο πόντο της σταμάτησε το σερί του ΟΑΧ και επανέφερε την διαφορά στο +20 το οποίο και παρέμεινε μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου όπου η Ψυχογιού με ωραία ασίστ βρήκε την Τζάκσον για το 60-42.

Ο ΠΑΟΚ όμως με την Μάντεν ασταμάτητη βρήκε τον δρόμο για το καλάθι καθώς η φόργουορντ του δικεφάλου του βορρά έφτανε του 19 πόντους με 9/10 δίποντα σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Η διαφορά με 2 βολές από την Μπιν έφτασε τους 16, 2 λεπτά πριν το φινάλε της 3ης περιόδου με την άμυνα των Χανίων να έχει γίνει πιο πιεστική κάτι που απέδωσε καρπούς και με ένα επιμέρους 18-10 από τον ΟΑΧ οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με το σκορ στο 64-48 στην 4η περίοδο.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με γκολ φάουλ από την Μάντεν όμως η Χριστίνα Θεοδώρου απάντησε με 3ποντο για το 67-51. Αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε η Μπιν και η Μάγιο το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ενώ συνεχόμενα χαμένα ριμπάουντ έστελναν νωρίς τον ΠΑΟΚ στις βολές καθώς συμπληρώθηκαν γρήγορα τα 5 ομαδικά.

Άστοχες βολές αλλά ριμπάουντ για τον ΠΑΟΚ με την διαφορά να παραμένει στο+18 Καλάθι της Τζουγκράκη για το 69-53 όμως και πάλι αμυντικά ο ΟΑΧ εμφάνισε τα προβλήματα του πρώτου ημιχρρόνου κάτι που έδινε στην ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού επιπλέον επιθέσεις για να φτάσουμε στο 70-53 6:20 πριν το φινάλε.

Ένα τρίποντο της Ακλ και ένα γκολ-φάουλ της Μάγιο εκτόξευσαν ξανά την διαφορά στους 26 (80-54) 4λεπτά πριν το τέλος. Άστοχες επιθέσεις για τα Χανιά που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος ήταν ασταμάτητος γαι το 86-54 και το _32 για πρώτη φορά στα 2:48 πριν το τέλος όπου το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ – ΟΑ Χανίων 86-56
Διαιτητές:  Ταρενίδης Κ.-Τσιαπλής-Χατζημπαλίδης
Δεκάλεπτα: 22-16, 54-30, 64-48, 86-56

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 15(3), Μάγιο 15, Κιλαζίδου, Σύρρα 2, Κεσσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 11(1), Καρλάφτη 12(2), Γρηγορίου, Τσαβόνι 7(1), Μάντεν 24.

ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 2, Λίτσι 4, Θεοδώρου 5(1), Νταουντάκη, Φάρρου 2, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 14, Ντράμοντ 10, Τζάκσον 16(1), Παπαδάκη.